Dodał: Maciek
Data dodania: 2017-10-06

Indios Bravos

Trudno powiedzieć kiedy tak naprawdę zaczęła się historia grupy Indios Bravos. Czy za jej początek można uznać moment gdy Banach po raz pierwszy zobaczył, a co ważniejsze usłyszał Gutka? Było to w katowickim Spodku na jakiejś branżowej imprezie w roku 1996. Banach grał wtedy w zespole Hey, a Gutek wspomagał swoim głosem grupę Overmind.

Czy to jednak mogłoby być uznane za początek, skoro wtedy nie zamienili ze sobą ani słowa? Zrobili to co prawda niedługo potem, ale było to zbyt formalne spotkanie w jednej z warszawskich pizzerii, aby traktować je w formie wstępu do artystycznej współpracy. Więc może początkiem Indios Bravos były pierwsze ich spotkania na gruncie muzyki? Też chyba nie, bo te miały charakter poszukiwawczo badawczy i polegały głównie na wspólnym słuchaniu muzyki, choć oczywiście zawierały również nieśmiałe próby tworzenia. Tyle tylko że było to tak odległe od tego co zrobili razem potem, że z pewnością nie może być to uznane za początek Indios Bravos. Tym właściwym początkiem jest chyba powstanie piosenki Drogi, która dwa lata później pojawiła się na płycie Part One.

Dla Gutka była to pierwsza nagrana płyta, zaś dla Banacha trochę dziesiąta, a trochę paradoksalnie pierwsza. Po raz pierwszy bowiem nagrywał płytę w taki sposób. Wyglądało to tak, że co jakiś czas przyjeżdżał do Warszawy Gutek i w małym mokotowskim mieszkanku śpiewał trzymając w ręku wymontowaną z kolumny głośnikowej siatkową osłonę, co by nie dmuchać w mikrofon. Mikrofon jak się w niego dmucha wydaje z siebie nieprzyjemne stuki, a Gutek chciał śpiewać, a nie postukiwać. Żeby było jeszcze dziwniej - bardzo często w tym samym pokoju Dziunka oglądała telewizję, a po dywanie hasał Królik. Sam proces tworzenia muzyki też był dla Banacha czymś zupełnie nowym, po raz pierwszy bowiem nagrywał wszystkie instrumenty i to nie tylko jako muzyk ale również jako realizator dźwięku. Pojawił się też plan stworzenia własnej wytwórni fonograficznej, tyle tylko że wymagało to większego zaangażowania, a całe zaangażowanie zużyło się na etapie powstawania płyty. Z pomocą przyszedł Kuba Wojewódzki, który specjalnie w celu wydania tego materiału powołał do życia niezależną wytwórnie o nazwie Pałac Kultury. Płyta Part One ukazała się w maju 1999 i choć nie trafiła do tak zwanej szerokiej dystrybucji, jej nakład uległ całkowitemu wyczerpaniu. Wyczerpany okazał się również Banach, ale nie nagrywaniem tej płyty tylko tak ogólnie po całości. Zrobił więc sobie przerwę w działalności muzycznej i następne trzy lata spędził podróżując po świecie u boku Dziunki. Gutek w tym czasie rozpoczął współpracę ze środowiskiem hip hopowym i powołał do życia własny muzyczny projekt Mustafarai.

W roku 2002 zapadła decyzja o nagraniu drugiej płyty Indios Bravos. Do pierwszego spotkania po latach doszło tym razem w bardziej sprzyjających tworzeniu okolicznościach. Gdzieś tak w połowie drogi pomiędzy Szczecinem, a Koszalinem na strychu stojącego pod lasem domu powstała pierwsza piosenka Mental Revolution. A potem jeszcze Sign i The Sun, choć pomysł na te dwie narodził się dużo wcześniej podczas pobytu Banacha w Grecji. To w ogóle bardzo kosmopolityczna płyta. Dwóch Polaków, pod hiszpańsko brzmiącą nazwą nagrywa piosenki rodem z Jamajki, których pierwsze szkice powstawały we Francji, Grecji i Japonii. Nawet jeśli chodzi o terytorium Polski, trudno jest przypisać Indios Bravos jakiemuś konkretnemu miejscu. No bo tak, Gutek urodził się i mieszka w Katowicach, Banach zaś choć aktualnie mieszka w Warszawie, to bez wątpienia szczecinianin. Ze Szczecina pochodzą też muzycy którzy tworzą koncertowy skład Indios Bravos, bo Indios Bravos od października 2002 to już nie tylko studyjny projekt, ale regularna, koncertowa kapela.

Pierwszy koncert był jeszcze skromny. Na scenie Gutka i Banacha wsparli grający na klawiszach i śpiewający chórki Paweł Gawroński i gitarzysta Krzysztof Sak. Potem do tego składu dołączyli potem basista Ryszard Łabul, klawiszowiec Przemek Filipkowski i perkusista Tomek Kubik.

Od września 2007 roku Indios Bravos występuje w nieco zmienionym składzie. Grupę pokojowo opuścili Przemek Filipkowski i Tomek Kubik. W ich miejsce przybyli, już współpracujący z zespołem perkusjonista i perkusista Lech Grochala i zupełnie nowy człowiek - klawiszowiec ze Szczecina - Marcin Łuczyński.

Październik 2007 zaowocował wydaniem trzeciego albumu zespołu zatytułowanego Peace!, natomiast koniec roku przyniósł premierę pierwszego w historii zespołu Indios Bravos wydawnictwa DVD. Na płycie znalazły się nagrania z dwóch edycji Przystanku Woodstock - 2006 oraz 2007. Połączenie dwóch koncertów ( dziennego z 2006 roku i nocnego z 2007) oddaje najpełniej klimat koncertów zespołu. Rok 2009 przyniósł studyjny album Indios Bravos, nagrany z całym zespołem w Studio S4 w Warszawie pod czujnym okiem realizatora Leszka Kamińskiego. Do dyskografii dołączył również długo oczekiwany album koncertowy On Stage, nagrany w łódzkim klubie Dekompresja.

W październiku 2015 roku zespół poinformował o zawieszeniu na czas nieokreślony regularnej działalności koncertowej.

Skład:

- Piotr Banach – gitara

- Piotr „Gutek” Gutkowski – śpiew

- Krzysztof Sak – gitara

- Ryszard Łabul – gitara basowa

- Lech Grochala – perkusja


Dyskografia

Part One
Debiutancki album zespołu Indios Bravos z 1999 roku. Banach po raz pierwszy bowiem nagrywał wszystkie instrumenty i to nie tylko jako muzyk ale również jako realizator dźwięku. Słowa do utworów (z wyjątkiem Chase the Devil Lee Perry/Max Romeo) stworzył Piotr Gutkowski. Płyta powstała w małym mokotowskim mieszkanku.
Lista utworów:
  1. Indios Bravos
  2. No no no no
  3. Here, where I am
  4. Dziuna dub
  5. Drogi
  6. Treat me right
  7. It’s my way
  8. M’n’M
  9. I know
  10. What is it?
  11. Chase the devil
  12. Inny punkt widzenia
  13. Intro
  14. No no no no remixed by Ładziak
Part One

Mental Revolution
Druga płyta wydana w 2004 roku, a w 2006 poszerzona o drugą płytę nakładem wytwórni To W Moich Oczach. muzyka: Piotr Banach z wyjątkiem 1865, słowa: Piotr Gutkowski z wyjątkiem 1865 i Wu-wei. Klimat płyty jest stosunkowo spójny. Składają się na niego inteligentne, choć proste, teksty, podobnież niezbyt skomplikowane aranżacje i wyraziste, chwytliwe melodie oraz ciepły wokal Gutka. Całość urzeka właśnie prostotą. Jednym słowem buja podobnie jak Bakszysz czy Dab w swoich najlepszych latach. Zresztą w sferze brzmienia Mental Revolution może się kojarzyć właśnie z tymi klasykami polskiego reggae.
Lista utworów:
  1. Intro
  2. Tak to tak
  3. Zabiorę cię
  4. Sign
  5. Pom POM
  6. The Sun
  7. Wu-wei
  8. 1865
  9. Run run run
  10. Mental resolution
  11. Mental revolution state of sound version
  12. Samo nic (extended version - 2006)
  13. Nie Rytmiczny Me How (live - extended version - 2006)
  14. Czas spełnienia (live - extended version - 2006)
  15. Pom pom (video - extended version - 2006)
  16. Nie Rytmiczny Me How(video - extended version – 2006)
  17. Czas spełnienia feat. Paweł Gawroński (video - extended version – 2006)
Mental Revolution

Peace!
Trzecia płyta zespołu wydana w 2007 roku. Na płycie znalazło się 14 kompozycji, w tym trzy nagrania koncertowe. Gościnnie na krążku można usłyszeć m.in. Dziun, śpiewającą w kilku piosenkach, a także Andrzeja Smolika. Muzycy Indios Bravos zapowiadają, że albumem Peace kończą pewien etap swojej działalności. Zmienia się nam skład koncertowy, zmienia się też muzyka. Zwolennicy jamajskiego reggae będą nią z pewnością rozczarowani, ale ci, którzy po prostu kochają muzykę za emocje, które niesie, a nie za przynależność do określonego gatunku powinni by usatysfakcjonowani. Kochamy reggae, lecz chyba trochę inne niż to obecnie modne. Dla nas muzyka należy do sfery sacrum, i choć nie ulega wątpliwości, że jest też formą rozrywki, to my kładziemy nacisk na jej bardziej mistyczną stronę - tłumaczą.
Lista utworów:
  1. Zmiana
  2. Wolna wola
  3. Tylko tu i teraz
  4. Małpa (Live PR3 – 2007)
  5. Jest tyle rzeczy do zrobienia
  6. Mówię do Ciebie i siebie
  7. Here whera I am (Live PR3 – 2007)
  8. Peace blues
  9. Kwiatek
  10. Pieśń
  11. Where is Your Love
  12. Oprócz wody i powietrza
  13. I know (Live Stodoła – 2004)
  14. Czego tu jeszcze chcieć
Peace!

Indios Bravos
Czwarta płyta w historii zespołu Indios Bravos. Pierwszy krążek ukazał się jako Banach and Indios Bravos, dziesięć lat wcześniej. Artyści nagrali krążek nie w duecie, a z zespołem, który od lat wspomaga zespół na koncertach. Muzyka zespołu zmieniła się, z tego co początkowo określano mianem cyber-reggae, wyewoluowała forma swoista, trudna do jednoznacznego sklasyfikowania. Pulsacja reggae i rockowa ekspresja, trochę bluesowej melancholii i jazzowej improwizacji. Poetyckie teksty i czasem kojący, a czasem zadziorny śpiew Gutka. Gitarowe riffy i psychodeliczne partie klawiszy. Takiej muzyki nie dałoby się już nagrać w domowym zaciszu, nie zadziałałaby tu programowana perkusja i syntetyczny bas. Nie dałoby się jej też nagrać w klasyczny, studyjny sposób: najpierw partia bębnów, potem kolejne instrumenty. Tu była potrzebna ludzka interakcja, wspólne podkręcanie tempa i wspólne reagowanie na to, jak na przykład swoją partię solową rozwija gitarzysta.
Lista utworów:
  1. A kiedy dnia pewnego
  2. Piekło z niebem
  3. Na początku jest najłatwiej
  4. Ja to Ty
  5. Tanie gadanie
  6. Dziś to wiem
  7. Stary pan czas
  8. Dzień dzisiejszy
  9. Wyjątkowo ważna
  10. Nie wiem
Indios Bravos

On Stage
Album dla wszystkich, którzy zespół Indios Bravos cenią za charakterystyczną muzykę, szczerość, radość grania i coś, co określa się mianem prawdziwości. Na krążku znalazł się przekrój całej twórczości zespołu, począwszy od utworów z pierwszej płyty Part One, poprzez Mental Revolution, Peace! skończywszy na produkcjach z najnowszego albumu Indios Bravos. Nie rytmiczny Me How w wersji Live to wyjątkowy prezent od zespołu z okazji 10-lecia istnienia formacji. Materiał na płytę On Stage został zarejestrowany w łódzkim klubie Dekompresja, 23 października 2009 roku.
Lista utworów:
  1. A kiedy dnia pewnego
  2. Sign
  3. Małpa
  4. No, no, no, no
  5. Tanie gadanie
  6. Dziś to wiem
  7. Wolna wola
  8. Peace blues
  9. Zabiorę Cię
  10. Na początku jest najłatwiej
  11. Tylko tu i teraz
  12. Dzień dzisiejszy
  13. Nie rytmiczny me how
On Stage

Jatata
Tak bardzo cieszę się, że jesteś... - tymi słowami zaczyna się tytułowa piosenka z piątej studyjnej płyty Indios Bravos i choć piosenka ta dotyczy dużo poważniejszych spraw niż nagrywanie płyt, to cytat ten świetnie oddaje stan ducha artystów wynikający z zakończenia prac nad nowym krążkiem. Nagrań dokonano w domowym studiu Piotra Banacha, a album ujrzał światło dzienne 18. października 2013 roku.
Lista utworów:
  1. Ja twój cień
  2. Lubię to
  3. Łatwo / Nie łatwo
  4. Jatata
  5. Nie pytaj
  6. Unikaj mnie
  7. Until
  8. Czas spełnienia
  9. Znak pokoju
  10. O czymkolwiek
  11. Trzeba tak
  12. Zmienne
  13. Dobre ziarno
Jatata